Рослинні морепродукти - стартапи, в які варто інвестувати

Рослинні морепродукти - стартапи, в які варто інвестувати

Згідно з даними однієї з найбільших у світі консалтингових компаній Boston Consulting Group, інвестиції в рослинні альтернативи м’ясу дозволяють скоротити викиди парникових газів значно більше за інші екологічні ініціативи. 

У 2019 році інвестиції в альтернативні білки складали 1 мільярд доларів, а у 2021 році цей показник досяг вже 5 мільярдів доларів. 

Наразі рослинні альтернативи займають 2% ринку серед проданого м’яса, яєць і молочних продуктів, але у прогнозі зростуть до 11% у 2035 році завдяки поточним тенденціям. Це призведе до зменшення викидів в розмірі, еквівалентному обсягу викидів світової авіації.

Рибна промисловість також значно впливає на навколишнє середовище. На сьогодні однією з найбільших причин втрати морського біорізноманіття та порушення екосистем, які підтримують здоров’я океану, є промислове рибальство. Риболовля в такому масштабі може витягти з океану за день стільки морських істот, скільки невелике судно може витягти за рік. 

Багато методів риболовлі, наприклад донне тралення, також руйнують морське середовище існування. Перетягуючи величезні важкі сіті по морському дну для лову риби, донні траулери також виловлюють морських черепах і шкодять морській траві, яка має чудову здатність накопичувати та утримувати вуглець. У результаті донне тралення вивільнює стільки ж CO2, скільки й уся авіаційна промисловість. Останні звіти показують, що викиди вуглекислого газу від глобального морського рибальства зросли вчетверо з 1950 року. Рослинні альтернативи морепродуктам допомогли б подолати цю проблему. 

За даними Fishfarmingexpert, у період з січня по липень 2022 року інвестиції в альтернативні морепродукти досягли вже 178 мільйонів доларів. Велику частку фінансування отримала компанія Wildtype, американський виробник культивованого лосося. У лютому вони отримали 100 мільйонів доларів США для стартапу з вирощування морепродуктів.

Збільшення інвестицій в альтернативні морепродукти відображає зростання продажів і споживчого попиту. Люди зацікавлені заміною морепродуктів рослинними аналогами з багатьох причин: етичних, екологічних та пов’язаних зі здоров’ям. Як наслідок, компанії, які виготовляють рослинні альтернативи, працюють над урізноманітненням продукції та смаків. Наприклад, німецька компанія Planteneers розширює свій асортимент, додаючи до нього нові продукти — кальмари та креветки на рослинній основі. Такі аналоги морепродуктів можна використовувати у салатах та закусках, а також для приготування гарячих страв.

В Україні рослинні морепродукти також набирають популярності. У 2022 році завдяки бренду Wanted Vegan на ринку з’явилися веганські сашимі, які дуже схожі на шматочки справжньої червоної риби. А Green Go випустили рослинні креветки та кальмари. 

У 2023 році морепродукти рослинного походження стануть наступною веганською тенденцією, тож стартапи та великі корпорації виявляють інтерес до компаній, які виготовляють таку продукцію. Тим паче, що останніми роками рибна промисловість зіткнулася з багатьма проблемами: від занепокоєння щодо стану навколишнього середовища до прямої небезпеки ртуті, що накопичується в морських організмах. 

Рослинні морепродукти становлять лише 1% від загального обсягу продажів рослинного м’яса, тож альтернативний ринок м’яса має потенціал для довгострокового зростання. 

Споживачі вимагають здорових альтернатив, і продукти рослинного походження займають перше місце в їх списку. Рослинна риба є безпечною альтернативою, яка забезпечує раціон необхідним білком.

Впевнені, що все більше інвестицій вкладатимуться в розвиток рослинних морепродуктів, і на прилавках супермаркетів з’являтиметься все більше рослинної продукції від українських виробників.

Відкрити для себе світ смачних та корисних ініціатив та бути в курсі останніх веганських тенденцій ви зможете, якщо підпишетеся на сторінку кампанії UA Plant-Based.

Авторка статті: Настя Рашевська, активістка кампанії UA Plant-Based

Отставить отзыв