Ритейл на карантині. Огляд WorldFood

Ритейл на карантині. Огляд WorldFood

Світ був вимушений сповільнитися, зменшилась кількість людей на вулиці, в транспорті, в скверах та парках. Здається, що черги залишились лише біля супермаркетів. Карантин у всьому світі вплинув на споживчі настрої. Покупці зосередилися на придбанні необхідних у побуті речей та продуктів харчування. Тож, як ринок продуктового ритейлу почуває себе зараз, під час карантину?  

Одна з головних категорій відвідувачів виставки WorldFood — представники продуктового ритейлу. Поспілкувавшись з ними ми підготували авторський матеріал в якому виклали основні «чекпоінти». Відповіді надавали власники, керівники та категорійні менеджери продуктових мереж серед яких Ашан, Велика Кишеня, Еко Маркет, Лоток, Фора, Фуршет, Fozzy Group, METRO Cash&Carry, Winetime та інші.

Тож, очевидні й неочевидні факти про український ритейл на карантині:

 • В обігу товари категорії А – продукти першої необхідності.

Великий попит на бакалію, молочку, заморозку та продукти тривалого зберігання. Споживачі надають перевагу українським виробникам.

 • Проблеми з імпортом.

Ритейлери відмічають проблеми з логістикою, деякі підприємства, наприклад в Італії, скасували поставки. Також, через стрибки валюти, виникають проблеми у формуванні цін. Імпортери, що закупили товари про запас, поставляють без перебоїв. Сподіваємось, що до кінця карантину цих запасів буде достатньо.

 • Ритейлери виходять онлайн.

Світ як ніколи відчув наскільки потрібен онлайн, продуктовий ритейл також, тож гравці ринку відкривають інтернет-магазини та організовують доставку продуктів. Популярними стали попереднє замовлення з можливістю самовивозу з найближчого супермаркету.

 • Збільшилась кількість комплектувальників товару, продавців та кур’єрів.

Об’єм роботи збільшився, тож ритейлери потребують додаткових потужностей.

 • Зменшилась кількість емоційних покупок.

Ритейлери відзначили, що товарообіг в березні був скажений – більше ніж на передодні Нового року. На початку квітня ажіотаж пішов на спад: запаси зроблені, а нові заходи по боротьбі з коронавірусом не обмежують доступ покупців до продовольчих магазинів зі звично широким асортиментом продуктів.

 • Зменшення кількості людей в магазині – зростання суми чеку.

Люди стали приходити значно рідше, але закупівлі стали вагомішими, сума середнього чеку  зросла.

 • Основні дні закупівель змістились з вихідних на будні.

До початку карантину, більшість населення надавали перевагу походу в магазин у свій вихідний день, в той час як зараз споживач має можливість зробити це у будь-який інший день.

 • Снекова продукція.

Змінилося ставлення і до снекової продукції – серед споживачів набуває популярності велика упаковка.Це можна пояснити тим, що немає хаотичних набігів на магазин «за шоколадкою». Треба заздалегідь подбати про смаколики.

 • Алкоголь не втрачає попиту.

Проте більше уваги люди почали приділяти міцним напоям: коньяк, горілка. Вино також в попиті.

 • Магазини в центрі міста стали менш відвідуваними, в спальних районах – навпаки.

Причин може бути декілька: по-перше, аудиторія, що живе в центрі, може бути лояльніша до онлайн-закупівель; по-друге, багато людей почали скуповуватись за місцем проживання, а не в центрі біля офісу; по-третє, зараз в Києві немає туристів, які часто живуть та закуповуються в центрі.

 • Оцінка ризиків.

Супермаркети застосовують політику диференціації ризиків: стали лояльнішими до вітчизняних виробників та знизили частку імпортних товарів на полицях.

 • Оренда.

Не для всіх карантин проходить спокійно – декому доводиться вести переговори щодо орендних ставок, оплачувати лише комунальні послуги.

Уряд попередньо назвав терміни поступового виходу з тотального карантину – орієнтовно послаблення почнуться з 12 травня. Тож, яким ритейлери бачать вихід з карантину?

Прогнози ритейлерів:

 • Товарообіг.

Ритейлери впевнені, що товарообіг змінюватись не буде. Адже війна війною, а обід за розкладом. Проте, багато людей наразі живуть в режимі економії коштів, що в свою чергу впливає і на процес вибору товарів та здійснення покупки.

 • Споживачі будуть продовжувати переходити на онлайн закупівлі.

Всі ми зіткнулися з новою реальністю, значна частина якої знаходиться у Всесвітній павутині. Після закінчення періоду самоізоляції ринок інтернет-торгівлі FMCG закріпиться на новому рівні.

 • Проблеми з імпортом можуть зрости.

Стрибки валюти, невизначеність, обмеження – все це може погано вплинути на імпорт.

Чекаємо на покращення та вихід з карантину, а поки – бережіть себе та своє здоров’я і до зустрічі 3-5 листопада на головній виставці продуктів харчування WorldFood Ukraine 2020

Отставить отзыв