На виробництво м’яса припадає майже 60% усіх парникових газів від виробництва харчових продуктів

На виробництво м’яса припадає майже 60% усіх парникових газів від виробництва харчових продуктів

Глобальне виробництво їжі відповідає за третину всіх парникових газів, що викидаються в результаті діяльності людини, причому використання тварин для отримання м’яса спричиняє вдвічі більше забруднення, ніж виробництво продуктів рослинного походження — показало нове велике дослідження.

«Викиди більші, ніж ми очікували, це було сюрпризом, — сказав Атул Джайн, кліматолог з Університету Іллінойсу та співавтор статті, опублікованої в Nature Food. — Це дослідження показує весь цикл системи виробництва харчових продуктів, і політики можуть використовувати результати, щоб подумати про те, як контролювати викиди парникових газів».

Вирощування та забій тварин для їжі є набагато гіршим для клімату, ніж вирощування та переробки рослин для споживання людьми. Це підтверджує попередні висновки про величезний вплив виробництва м’яса, особливо яловичини, на навколишнє середовище.

Згідно з дослідженням, вся система виробництва харчових продуктів, включаючи використання сільськогосподарської техніки, використання добрив та транспортування продукції, спричиняє 17,3 млрд тонн парникових газів на рік. Це величезний викид газів, що підсилюють кліматичну кризу. Вони більш ніж удвічі перевищують усі викиди в США і становлять 35% усіх світових викидів, вважають дослідники.

Дослідження показали, що вживання корів, свиней та інших тварин у їжу, а також корм для худоби спричиняє 57% усіх викидів при виробництві харчових продуктів, причому 29% надходять від вирощування рослинних продуктів. Решта надходить від інших видів використання землі, наприклад, для вирощування бавовни чи каучуку. Одна лише яловичина становить чверть викидів, які утворюються при вирощуванні їжі.

Тваринам, які пасуться, потрібно багато землі, яку часто розчищають вирубуючи ліси. А також худоба потребує величезних територій землі для вирощування корму. Дослідження підрахувало, що більшість орних земель у світі використовуються для годівлі худоби, а не людей. Тваринництво також виробляє велику кількість метану, потужного парникового газу.

«Усі ці речі разом означають, що викиди дуже високі, — сказав Сяомін Сю, інший дослідник Університету Іллінойсу та провідний автор статті: Щоб виробляти більше м’яса, потрібно більше корму для тварин, що в результаті генерує більше викидів. Потрібно більше рослин, щоб прогодувати тварин, і отримати ту саму кількість калорій. Це не дуже ефективно».

Різниця у викидах між м’ясним і рослинним виробництвом є разючою: під час виробництва 1 кг пшениці викидається 2,5 кг парникових газів. В той час як один кілограм яловичини створює 70 кг викидів. Дослідники кажуть, що суспільство повинне знати про цю колосальну різницю, роздумуючи над вирішенням кліматичної кризи.

«Я строгий вегетаріанець, і частина мотивації для цього дослідження полягала в тому, щоб з’ясувати власний вуглецевий слід, але ми не маємо на меті змусити людей змінити свій раціон, — сказав Джайн. — Багато що залежить від особистого вибору. Ви не можете просто нав’язувати свою думку іншим. Але якщо люди стурбовані зміною клімату, їм варто серйозно подумати про зміну своїх харчових звичок».

Дослідники створили базу даних, яка забезпечила профіль викидів 171 сільськогосподарської культури та 16 продуктів тваринництва, зібравши дані з більш ніж 200 країн. Вони виявили, що Південна Америка є регіоном з найбільшою часткою викидів їжі тваринного походження, за нею йде Південна та Південно-Східна Азія, а потім Китай. Викиди, пов’язані з їжею, стрімко зросли в Китаї та Індії, оскільки зростання добробуту та культурні зміни спонукали все більше молодих людей у цих країнах переходити на м’ясну дієту.

Отримані цього разу розрахунки про вплив м’яса на клімат перевищують попередні оцінки. Раніше Продовольча та сільськогосподарська організація ООН заявила, що близько 14% усіх викидів походить від виробництва м’яса та молочних продуктів. Насправді їх трохи більше — майже 20% глобальних викидів

Кліматична криза також сама по собі є причиною голоду: нещодавнє дослідження виявило, що третина світового виробництва харчових продуктів опиниться під загрозою до кінця століття, якщо викиди парникових газів продовжуватимуть зростати нинішніми темпами.

Вчені постійно наголошують, що якщо ми хочемо уникнути небезпечного рівня глобальної температури, потрібно серйозно переглянути харчові звички та методи ведення сільського господарства. Зараз м’ясна індустрія настільки розрослась, що на кожну людину на планеті припадає приблизно три курки.

Льюїс Зіска, фізіолог рослин з Колумбійського університету, який не брав участі в дослідженні, сказав, що це «хороше дослідження», якому слід приділити «належну увагу» на майбутніх переговорах ООН про клімат у Шотландії.

«Основним невідомим у глобальному сільському господарстві є його вплив на викиди парникових газів, — сказав Зіска. — Всупереч тому, що попередні оцінки були зроблені, ці зусилля є золотим стандартом, який буде служити важливою орієнтиром у наступні роки».

Дізнатися більше про рослинні альтернативи тваринним продуктам можна на сайті кампанії UA Plant-Based.

Переклад та адаптація: Ніна Новосельська, активістка кампанії «UA Plant-Based» 

Отставить отзыв