Чому варто обрати рослинні альтернативи м’ясу?

Чому варто обрати рослинні альтернативи м’ясу?

Останніми роками дослідники порівнювали м’ясо тварин та рослинне м’ясо за різними критеріями, щоб краще зрозуміти, як традиційне тваринництво завдає шкоди навколишньому середовищу і як можна цього уникнути, перейшовши на рослинні замінники. 

Як показало дослідження 2021 року, опубліковане у PLOS, люди які їдять м’ясо, виробляють майже на 60 відсотків більше викидів парникових газів, ніж вегетаріанці. Дослідження, проведене у 2019 році, показало, що одна порція червоного м’яса пов’язана як мінімум з 20-кратним збільшенням викидів парникових газів та у 100 разів більшим використанням землі порівняно зі 100-грамовою порцією овочів. 

У новому дослідженні, опублікованому в Future Foods, йдеться про те, що м’ясо рослинного походження корисніше та екологічніше, ніж м’ясо тварин, і, що важливо, воно дає споживачам простий спосіб скоротити споживання продуктів тваринного походження. Огляд включав вивчення 43 досліджень, присвячених здоров’ю та впливу рослинної їжі на навколишнє середовище. Результати дослідження показали, що м’ясо та молочні продукти на рослинній основі, які споживачі іноді помилково вважають «ненатуральними» або «переробленими», пропонують здоровішу та екологічнішу заміну м’яса тварин, і водночас враховують харчові вподобання споживачів. 

Дослідження, присвячені користі продуктів рослинного походження, показали, що вони, як правило, мають кращі поживні характеристики в порівнянні з продуктами тваринного походження. При цьому 40 відсотків звичайних м’ясних продуктів були класифіковані як «менш корисні» на основі Моделі профілю поживних речовин Сполученого Королівства, порівняно з 14 відсотками рослинних альтернатив.

Інші дослідження виявили, що м’ясо та молочні продукти на рослинній основі корисні для схуднення та нарощування м’язової маси. Крім того, в одному з досліджень стверджується, що споживання рослинного м’яса щоденно знижує ризик перелому шийки стегна на 49 відсотків. Два окремі дослідження показали, що, порівняно з курятиною, м’ясо, приготоване з мікопротеїну — форми одноклітинного білка, отриманого з грибів, — сприяло значному зниженню інсулінових реакцій, потенційно зменшуючи вивільнення інсуліну у людей із надмірною вагою. У звіті Future Foods наголошується, що у багатьох випадках харчова обробка рослинних інгредієнтів здатна збільшувати їх поживність, а перетворення бобових на рослинне м’ясо може покращити здатність людини їх перетравлювати. 

Також дослідники показали, що рослинна їжа знижує рівень холестерину та допомагає покращити здоров’я кишківника. Примітно, що виробники харчових продуктів можуть додавати у продукти рослинного походження такі інгредієнти, як їстівні гриби, мікроводорості або спіруліну, підвищуючи тим самим вміст амінокислот, вітамінів B, Е та антиоксидантів. Майбутні інновації в харчовій обробці та інгредієнтах, ймовірно, призведуть до подальшого покращення поживності рослинних страв. 

Що стосується екологічних переваг м’яса на рослинній основі, то вчені виявили, що такі продукти виробляють нижчі рівні викидів парникових газів, ніж продукти тваринного походження. Заміна 5 відсотків яловичини, що споживається в Німеччині, гороховим білком скоротить викиди CO₂ на вісім мільйонів тонн на рік. Інше дослідження виявило, що гамбургери на рослинній основі пов’язані з викидами парникових газів в обсягах, на 98% менших, ніж гамбургери з яловичини. Beyond Meat, найбільший світовий виробник замінників м’яса на рослинній основі, також замовив дослідження в університеті Мічигану, яке показало, що Beyond Burger використовує на 99% менше води, на 93% менше землі й на 46% менше енергії при виробництві в порівнянні з гамбургером з яловичини вагою 113 грамів. 

Продукти рослинного походження вимагають значно меншої кількості сільськогосподарських земель, використовують менше води, менше забруднюють довкілля та вимагають такої ж чи меншої кількості енергії, ніж продукти тваринного походження. 

Самі компанії, які виготовляють продукти на рослинній основі, удосконалюють своє виробництво, щоб дедалі зменшувати вплив на довкілля. Так, Beyond Meat став партнером Einride – компанії, яка займається вантажними перевезеннями та працює з брендами з різних галузей, щоб скоротити викиди шляхом оптимізації їхніх транспортних мереж. Важкі вантажі становлять сім відсотків викидів CO₂ у всьому світі, і перехід на електромобілі може мати велике значення. На першому етапі партнерства Einride розробить, встановить та побудує інфраструктуру, необхідну Beyond Meat для використання 5 електричних вантажівок, підключених до транспортної мережі Einride. Це скоротить викиди CO₂ та експлуатаційні витрати Beyond Meat, а також створить додаткові потужності для перевезень. У наступні п’ять років Einride та Beyond Meat розширять мережу електричних вантажівок на всіх підприємствах американського веганського бренду, що значно скоротить викиди вуглекислого газу. 

Крім Beyond Meat, за допомогою до Einride звертаються інші веганські компанії, у тому числі шведська компанія з виробництва вівсяного молока Oatly. Хоча використання вівса для виробництва молока замість експлуатації корів вже має значні переваги, Oatly у 2020 році уклала партнерську угоду з Einride для переходу на повністю електричні автомобілі на своїх комерційних маршрутах. Аналогічно тому, що зараз робить Beyond Meat, у США Oatly перейде на використання 5 вантажівок Einride та допоміжну інфраструктуру, що, за оцінками, заощадить компанії 400 000 кілограмів CO₂ протягом року порівняно з дизельними вантажівками на тих самих маршрутах. Це відповідатиме скороченню викидів вуглецю на 87 відсотків на деяких маршрутах із дизельними автомобілями. 

З початком повномасштабної війни в Україні більшість імпортних веганських продуктів зникли з полиць магазинів та меню закладів, проте українські виробники не лише вижили, але й допомагають ЗСУ та розширюють асортимент.

Eat Me At — це рослинний фарш на основі соєвого ізоляту. Засновник компанії, Андрій, сам відмовився від м’яса та захотів створити рослинну альтернативу, схожу на смак на тваринне м’ясо, але значно кориснішу за своїми властивостями. Формат Eat Me At дуже зручний, адже представлений не лише у формі котлет чи брикет, а й просто у вигляді маси, з якої можна приготувати будь-яку страву. 

Wanted Vegan — продукт для тих, хто хоче урізноманітнити свій раціон або планує поступово відмовитися від м’яса, проте не готовий прощатися з його смаком. Продукція Wanted Vegan містить виключно рослинні компоненти: горохові та пшеничні текстуровані білки. В них більше протеїну, ніж в аналогах тваринного походження, а смак м’яса досягається шляхом правильно підібраного набору спецій.  Новинкою 2022 року стала сашимі від Wanted Vegan. Із сашимі можна приготувати роли, тартар, салати, а поціновувачі рибного смаку взагалі могуть просто їсти його сирим. А ще, виробник встиг отримати сертифікацію від The Vegan Society, аби споживачі були впевнені в якості та етичності продукції.

Торгова марка «Вегетус» вже багато років радує всіх веганів України своїми рибними та м’ясними альтернативами. В основі більшості продуктів від «Вегетуса» лежить пшеничний та соєвий білок. Напочатку весни їхні виробничі потужності були зруйновані, тому компанія була змушена переміститись у Чеську Республіку. Зараз вони повністю відновили виробництво і логістику та повернули більшість своїх продуктів на полиці магазинів Києва та Львова.

Green Go — виробник рослинних альтернатив м’яса, що вийшов на ринок у середині минулого року та одразу з інноваційним продуктом, аналога якому не було і досі немає в Україні. А саме — реалістичним мармуровим стейком виключно з рослинних інгредієнтів. В їхньому асортименті є багато й інших цікавинок: наприклад, рибний та курячий фарш та різні котлети і тофу.

Рослинні альтернативи можуть бути не лише смачними, а й значно кориснішими за продукти тваринного походження. Якщо ви тільки-но плануєте відкрити для себе світ рослинних страв, запрошуємо вас на сайт кампанії UA-Plant Based.

Авторка статті: Настя Рашевська, активістка кампанії UA-Plant Based

Отставить отзыв