Chefs for Change: шефи за рослинне майбутнє!

Chefs for Change: шефи за рослинне майбутнє!

Щорічно 20 жовтня своє професійне свято – День кухаря – відзначають кухарі й кулінари всього світу.

Свято було засноване у 2004 році з ініціативи Всесвітньої асоціації кулінарних співтовариств. Ця організація, до речі, налічує 8 мільйонів членів – представників кухарської професії з різних країн. Тому не доводиться дивуватися, що професіонали світової кухні знайшли своє свято.

Святкування Міжнародного дня кухарів (International Chefs Day) в більш ніж 70 країнах набуло масштабного характеру. Крім безпосередньо кулінарів в організації святкових заходів беруть участь представники органів влади, працівники туристичних компаній і, звичайно, власники підприємств громадського харчування – від маленьких кафе до відомих ресторанів. Вони влаштовують конкурси майстерності серед кухарів, проводять дегустації та експериментують з приготуванням оригінальних страв.

З нагоди такого свята вирішили трохи розповісти про ініціативу шефів з сусідньої Польщі, які об’єднались, щоб творити зміни разом!

Chefs for Change – міжнародна спільнота шеф-кухарів, які виступають за зміни в системі харчування. Цей проєкт об’єднує кухарів навколо ідеї усвідомленого харчування і відповідальної кулінарії, а саме обміну досвідом, для збільшення кількості здорових і рослинних страв.

У березні 2019 року в Польщі стартував проєкт «Chefs for Change» («Шеф-кухарі заради змін») – серія веганських благодійних вечер, яка зібрала найкращих польських кухарів для створення страв високої рослинної кухні. За 2019 рік у Варшаві та інших містах Польщі, відбулось 4 вечері, які відвідали понад 500 гостей. Меню заходів було повністю рослинне.  

Оскільки проєкт мав великий успіх у Польщі, було прийняте рішення розпочати його розробку на міжнародному рівні. На меті створити спільноту кухарів, яка підтримує, щоб надихнути, навчити та заохотити ресторани та заклади харчування у всьому світі почати пропонувати рослинні страви.

Звідки взялась ця ідея?

Поспілкувавшись з багатьма кухарями, зрозуміли, що у всіх одна мета. Вчені усього світу нарешті досягли згоди щодо того, що дієти на рослинній основі здоровіші та екологічніші, ніж ті, що засновані переважно на продуктах тваринного походження. В одному зі своїх звітів ООН закликає нас їсти більше зеленого, а надмірне споживання продуктів тваринного походження, як виявилося, призводить до збільшення ризику раку, серцевих захворювань та ожиріння.

Варто також подбати про майбутні покоління, доля якого, безпосередньо буде залежати від того, що ми подаємо на тарілках. Навіть зараз понад 25% глобальних викидів парникових газів спричинені харчовою системою, 80% (!) з якої пов’язані з самим промисловим тваринництвом – і ця кількість все ще зростає.

Ми віримо, що кухарі та всі, хто працює у сфері громадського харчування, можуть спричинити зміни для більшої стійкості в нашому харчуванні. На думку вчених, планетарна дієта, орієнтована переважно на рослинні продукти, може щорічно рятувати щонайменше 11 мільйонів людей, які помирають від нездорових харчових звичок, одночасно запобігаючи кліматичній катастрофі, яка загрожує нам зараз. 

«Шеф-кухарі заради» змін мають на меті створити сильну спільноту кухарів, котрі вводять у своє меню рослинні страви, розширюють свої знання про веганську кухню та готові підтримати розробку нової системи харчування, яка буде корисною для довкілля та нашого колективного здоров’я і, зі зрозумілих причин, добробут сільськогосподарських тварин. На додачу до цього є також величезний маркетинговий потенціал страв на рослинній основі, які ніколи не були популярнішими більше, ніж сьогодні, – ще одна привабливість їх наявності в пропозиції.

Одна з амбасадорок проєкту, представниця кампанії Roślinniejemy (польський аналог Здорово Їмо), Марія Пшибишевська, поділилась чому вона вирішила доєднатись до проєкту: «Я хотіла б, щоб люди були більш обізнані про свій вибір їжі. Я хотіла б переконати людей, що їсти рослини – це не тільки майбутнє, але й щось дуже легке та приємне.» 

Гжегож Лапановський, кухар та амбасадор кампанії, додає:

«Овочі барвисті, свіжі, тверді, красиві, хрусткі та пропонують чудові можливості. Сезонні місцеві овочі з хороших джерел не тільки корисні, але і смачні! Я хочу навчити цих людей, як вибирати й готувати овочі, щоб вони охоче і часто до них поверталися. Крім того, перед нами стоїть завдання, як гармонізуватись з природним середовищем, щоб перестати так сильно руйнувати його. Їжа може бути корисною для нас і нашої планети. Овочева кухня – саме це. І я відчуваю, що ми, люди, які щодня займаються їжею, можемо сприяти збільшенню знань та обізнаності. Ось чому це варто зробити.»

Діогу (шеф-кухар ресторану Pesca у Лісабоні) приєднався до chefsforchange international, оскільки вважає, що: «Все пов’язано, кожен, так чи інакше, прийде до висновку, що рослинна дієта — це дієта майбутнього.»

Ми прагнемо розширити кордони цього проєкту і створити частинку світової спільноти в Україні, тому запрошуємо зробити це разом з нами!

Якщо ви:
  • Шеф-кухар –  працюєте кухарем в ресторані, кафе, їдальні, тощо;
  • Ресторатор – власник або керуючий закладом, якщо ваша діяльність хоча б частково торкається гастросектору;
  • Студент – ВУЗу, коледжу, технікуму, кулінарної школи або курсів –  не важливо де саме ви вчитесь, якщо ви хочете відкрити для себе нові знання і досвід;
Ми будемо щасливі бачити Вас у нашій команді!

Для отримання додаткової інформації, будь ласка, напишіть нам на поштову адресу contact@zdorovojimo.com.ua або на сторінки в соціальних мережах Facebook та Instagram.

Подивитись відео проєкту:

Долучайтесь до кампанії та ставайте частиною міжнародної веганської спільноти!

Авторка статті: Олександра Ведута, координаторка кампанії «Здорово Їмо»

Отставить отзыв