Великдень: як провести цей день етично та не завдати страждань іншим

Великдень: як провести цей день етично та не завдати страждань іншим

Завдати страждань іншим? — запитаєте ви, —  але ж Великдень — це світле свято, коли навіть ті, хто не відносять себе до релігії, залюбки ласують традиційними смаколиками.

Так, Великдень, як і Різдво, в Україні — святкові дні не лише для християн, адже це офіційні вихідні в країні. Цей день часто асоціюється в людей зі смачною паскою та крашанками. Ті, хто дотримувалися посту, збирають до церкви великодні кошики, куди входять різноманітні непісні продукти: ковбаси, сири тощо. Сьогодні ми хочемо поговорити про святкування Великодня етично та пояснити, які страждання ми завдаємо тваринам та навколишньому середовищу в цей день.

Крашанки: що з ними може бути не так?

Існує безліч легенд, які пояснюють, звідки взялася традиція прикрашати на Великдень яйця. Кожен колір, в який фарбують куряче яйце, має свій символізм. Проте чи замислювалися ви колись про те, як великий попит на яйця в цей день спонсорує знущання з птахів?

99,5% курей-несучок в Україні утримуються в батарейних клітках. Птах у такій клітці має менше ніж десяту частину квадратного метра вільного простору. Це площа аркуша паперу формату А4. В таких умовах, де птахи навіть не можуть розправити крила, вони проводять все своє недовге життя. Через 1,5 роки виснажена курка більше не може зносити велику кількість яєць, тож стає непотрібною, і її вбивають. 

Іншими прикладами жорстокості батарейних кліток є: 

 1. регулярне вбивство курчат чоловічої статі. Після вилуплення пташенят жіночої статі відправляють до курника, а пташенят чоловічої статі, непридатних для виробництва яєць, вбивають у перший день після народження шляхом подрібнення у м’ясорубці або отруєння газом;
 2. обрізання дзьобів птахам. Курячий дзьоб відчуває біль, однак заводчики обрізають птахам дзьоби без анестезії, щоб зменшити взаємне каліцтво тварин, що знаходяться у стані стресу в тісних клітках.

Ідеальний спосіб зупинити страждання птахів — це, звісно, відмова від яєць, але наразі це звучить нереалістично. Тому хочемо закликати вас обирати до Великодня яйця не від курей батарейних кліток. Проте якими вони можуть бути ще?

 1. Cage-free”, або ж безкліткові яйця, отримані від несучок, які мають вищу якість життя у порівнянні з птахами, що утримуються в клітках. Однак при безклітковому утриманні кури все ж живуть в ангарах без вікон та в тісняві. Виробники скупчують багато птахів на відносно невеликій території. Безкліткове утримання, звісно, краще за кліткове, проте цей спосіб утримання несучок також завдає страждань. “Cage-free” не вимагає доступу до вулиці, тут використовується штучне освітлення для маніпулювання циклом несучості курей та метод штучного линяння, коли курей залишають голодувати задля кращої яйценосності.
 2. Яйця вільного вигулу — це крок вперед від “cage-free” з точки зору гуманності. Вільний вигул означає безкліткове утримання з обов’язковим доступом до вулиці та свіжого повітря. Та інколи ця “відкрита територія” настільки маленька, що мало хто з курей може нормально там жити. 
 3. “Органічні яйця” — це яйця від курей, яких годували виключно органічними продуктами, що не містили антибіотиків та пестицидів у складі. Таких курей утримували в максимально гуманних умовах.

Чи може зашкодити тваринам прикрашання яєць?

Прикрашання яєць наліпками чи пластиковими обгортками завдає шкоди довкіллю. Кількість тварин, які гинуть від пластику або постраждали від нього, перевищує 2000 видів, і це число постійно збільшується. Тварини застрягають у пластику, і коли це відбувається, вони більше не можуть вільно пересуватися. Вони задихаються, голодують і навіть втрачають кінцівки. 

Також тварини часто їдять пластик, оскільки не завжди можуть відрізнити його від їжі. Пластик, який проковтнула тварина, наповнює шлунок, і зменшує відчуття голоду. Тварини менше їдять, отримують менше енергії та слабшають. Більші шматки пластику можуть блокувати шлунково-кишковий тракт, тож пластик більше не може виводитися. У кашалота, якого в грудні 2018 року викинуло в національний парк Вакатобі в Індонезії, у шлунку було 115 чашок, 25 пакетів, чотири пляшки та два капці. У шлунку кита нарахували понад тисячу шматків пластику, загальна вага якого склала шість кілограмів. В Об’єднаних Арабських Еміратах пластик є причиною половини всіх смертей верблюдів. 

Добре, від наліпок відмовляємося, тоді як прикрасити яйця безпечно для довкілля? Маємо кілька порад:

 1. Щоб отримати насичений коричневий колір крашанки, варіть яйця у лушпинні від цибулі;
 2. Винний колір можна отримати за допомогою соку буряка чи чаю каркаде;
 3. Жовтогарячий колір вийде, якщо використати куркуму;
 4. Синій колір дасть червона капуста;
 5. Зелений колір отримаєте за допомогою шпинату. 

Якщо однотонні яйця виглядають нецікаво, і ви хочете нанести на них візерунки, це можна зробити в такий спосіб:

 1. Візьміть маленький листочок чи квітку, приліпіть її до яйця, обмотайте тканиною, та варіть у будь-якому з вищезгаданих барвників. Ви отримаєте яйце з відбитком того, що приклали до крашанки;
 2. Оберніть яйце в цибулиння, а потім обмотайте марлею. Після того, як яйце звариться, ви матимете мармуровий візерунок;
 3. Після того, як яйце варилося у барвнику, і ще не встигло охолонути, обережно вишкрябайте на шкарлупині голкою будь-який рисунок, який вам до вподоби.

А що стосовно паски? Тут, звісно, вибір за вами. Проте чому б не спробувати щось нове? За посиланням ви знайдете три рецепти смачних рослинних пасок.

Команда “Відкритих кліток” зичить вам щасливого та етичного Великодня!

Авторка статті: Настя Рашевська, активістка громадської організації “Відкриті клітки”

Усі фотоматеріали отримані з відкритих джерел та належать їх Власникам — Unsplash

Отставить отзыв