Чи може флекситаріанство врятувати нашу планету?

Чи може флекситаріанство врятувати нашу планету?

Вже деякий час відомо, що кількість продуктів тваринного походження, яку ми вживаємо, шкодить і добробуту тварин, і навколишньому середовищу. Люди не можуть споживати 12,9 мільярда яєць у Великобританії щороку, не розбивши кілька. 

Але обсяг збитків та обсяг продуктів, в яких людям потрібно обмежуватися, тепер стає зрозумілішим. 16 січня 2019 року медичний журнал Lancet опублікував дослідження, яке закликає до кардинальних змін у виробництві їжі та раціоні людини, щоб уникнути “катастрофічної шкоди для планети”.

Дослідження фіксує зміни у щоденному раціоні для “розподілення споживання у межах нашої планети”. Серед змін є зменшення споживання м’яса більш ніж на 50% та збільшення вдвічі споживання горіхів, фруктів, овочів та бобових. “Але у конкретних областях зміни різкіші. Північні американці повинні їсти на 84% менше м’яса, але в шість разів більше квасолі та сочевиці. Відповідно до вимог, європейці повинні вживати на 77% менше м’яса та в 15 разів більше горіхів та насіння”, — написав Даміан Керрингтон із The Guardian.

Інші дослідження закликають до ще різкіших змін у харчуванні людини. Ще одне дослідження, опубліковане в жовтні 2018 року в журналі Nature, підрахувало, що споживання м’яса потрібно зменшити на 90%, щоб уникнути глобального потепління, вирубки лісів та нестачі води.

Якою б не була цифра, зростає консенсус щодо того, що для підтримання здоров’я планети потрібно різке зменшення загального вживання м’яса. Не зрозуміло лише, як цього досягнути. 

Проблема надмірного споживання м’яса, як і інші екологічні проблеми, потребує політичних рішень. Проте більшість дискусій про те, чи слід їсти м’ясо, мають єдиний висновок: це особистий вибір кожного. Поки що найбільшу зміну в нашому раціоні викликає невеликий, проте зростаючий відсоток людей, які ідентифікують себе як вегетаріанці чи вегани. На світову кризу вони реагують заміною стейку з яловичини на цвітну капусту.

Тенденція до дієти зі зниженим вмістом м’яса в основному вводиться молоддю. Дослідження, опубліковане у січні 2019 року аналітиками Mintel, показало, що Великобританія випередила Німеччину за кількістю нових веганських продуктів, які виводяться на ринок. Інше агентство, Acosta, дослідило, що 26% міленіалів — вегетаріанці чи вегани.

Але якщо зосередитись лише на особистому споживанні, то виникає парадоксальна ситуація. Кількість людей, які вважають себе вегетаріанцями, зросла, але зросла і загальна кількість вживання м’яса, оскільки населення світу збільшується, і багато людей, які їдять м’ясо, з’їдають ту його кількість, від якої відмовилися вегетаріанці. 

Ось чому зараз багато хто закликає змінити підхід: перейти до режиму, який зможе залучати більше людей і бути менш жорстким щодо правил споживання м’яса. Людей, яких іноді називають прихильниками незграбно названих течій флекситаріанства або редукціонізму, особливо не турбує, якщо ви кілька разів з’їсте тарілку супу на курячому бульйоні, до прикладу. Для них важливіше закликати усіх задуматися над тим, що вони можуть зробити, щоб зменшити споживання м’яса у всьому світі.

Одним з лідерів цього руху — Браян Кейтман, який ввів термін редукціонер і зараз керує однойменним фондом. За його словами, нічого матеріального не стоїть за його бажанням спонукати людей їсти менше м’яса: його турбують хвороби серця, жорстокість до тварин, високі ціни на продукти та руйнування навколишнього середовища. Зменшення вживання м’яса може вирішити багато проблем, але він вважає, що люди не повинні бути пуританами. 

Він надихнувся після сварки з сестрою. “Я пам’ятаю колись, на день Подяки, я з’їв невеликий шматочок індички, і в той момент моя сестра, як це роблять брати й сестри, сказала мені: «Я думала, ти вегетаріанець, Браян». Я не міг так чітко виражатись, як зараз, але я думав про те, як середньостатистична людина в розвинених країнах їсть близько 90 кілограмів м’яса на рік, а я їм, скажімо, 2 кілограми. Це набагато краще. Нам варто пам’ятати, наскільки цей крок може бути складним для людей, і нам потрібно створити системи, де типовим вибором є моральний”. Браян також говорить, що не все м’ясо однакове. Найкраще — високоякісне м’ясо, вирощене в умовах без жорстокості. 

Фонд, який він заснував, має на меті заохотити суспільство зменшити споживання м’яса. “Ми звикли думати про їжу як про особистий вибір, тому в нашому мозку вона потрапляє в іншу категорію. Але коли ви розумієте, що промислове фермерство та його продукція настільки пов’язані з проблемами, які шкодять не тільки нам самим, ви також усвідомлюєте, що те, що виходить з наших ротів, є настільки ж важливим, як і те, що потрапляє у наш рот”. Браян пропонує підтримувати політичні ініціативи та заохочувати ресторани розширювати своє меню веганськими опціями, тобто робити невеликі кроки до розв’язання глобальних проблем.

Попри деяке втручання урядів у питання харчування, особливо туди, де справа стосується особистого здоров’я (включаючи поліпшення шкільних обідів та введення податків на солодкі напої), харчова етика традиційно не входить до сфери парламентської політики у всіх країнах.

Доктор Марко Спрінгман очолював дослідницьку групу, що опублікувала звіт у журналі Nature. Він каже, що ставки занадто високі аби політики залишалися невпевненими щодо регуляції споживання м’яса. “Нещодавно у мене була зустріч з державними службовцями з Defra (Департаменту навколишнього середовища, продовольства та сільських справ), і вони коментували, що зміна раціону є суперечливою темою, і політики не хочуть вникати у це. Ми побачили подібні заяви деяких політиків після того, як опублікували звіт. Я думаю, вони просто бояться не бути обраними, якщо почнуть прописувати, що мають їсти люди. Якщо в суспільстві не відбудеться суттєвих змін, то політики не почнуть їх, оскільки вони занадто суперечливі”.

Він сподівається, що з’явиться підґрунтя для змін, особливо у великих містах, де є популярні ресторани, спеціалізовані на рослинних стравах. Але міленіали не можуть зробити зміни самостійно. “Завдання в тому, щоб зробити це не тільки модною річчю для молодих людей, але й доступним для старшого покоління”.

Однак, покладатися на те, що овочі стануть моднішими, це велика помилка. Це глобальна проблема, яка потребує глобального вирішення. Навіть якщо в західних мегаполісах стає круто вживати менше м’яса, чи компенсує це збільшення споживання м’яса в інших місцях світу? З моменту смерті Мао Цзедуна в 1976 році попит на свинину в Китаї зростав у середньому на 5,7% щороку. Зараз це найбільша країна-споживач свинини на душу населення у світі.

Проте Спрінгман переконаний, що невеликі місцеві зміни все одно можуть мати глобальний вплив. “Поглянемо на те, чому люди в Китаї харчуються так, як вони харчуються. З одного боку, у них величезний ріст рівня доходу і вони можуть дозволити собі більше м’яса. Але чому вони взагалі хочуть їсти м’ясо? Ну, вони дуже часто дивляться на Захід, щоб побачити, що їдять люди там,— говорить він. — Тому, якщо зявиться велика група людей, які харчуються в основному рослинами, і стане зрозуміло, що вегетаріанство — прогрес, а не жертва, то це буде сигналом для високорозвинутих країн, як Китай, що потрібно рухатись у цьому напрямку”.

Навіть на Заході перехід людей від продуктів тваринного походження до рослинних не обов’язково означає негайне скорочення виробництва м’яса та молочних продуктів. У США зменшення споживання молочної продукції призвело до зниження цін на молоко, а це означає, що фермери зараз виробляють ще більше продукції, намагаючись компенсувати свої втрати. Тисячі галонів небажаного молока перетворили на плавлений сир і він лежить на складах по всій території США, не з’їдений.

Але причини для оптимізму все ж є. У Каліфорнії була подана петиція про введення ініціативи, яка зробить інтенсивне промислове вирощування курей у клітках незаконним. І великий це крок у правильному напрямку.

“Якщо у Великобританії штрафують людей, які не переробляють сміття, та заборонять їздити на автомобілях з високим рівнем викидів у центрі Лондона, то настане час громадянам, компаніям та урядам активно працювати над зменшенням споживання м’яса, хочуть вони цього, чи ні,” — кажуть учасники кампанії.

Спрінгман каже, що якщо ми не подолаємо свою неприязнь до швидкого внесення цих змін, ситуація стане набагато гіршою. “Якщо ми продовжимо споживати стільки ж м’яса, дуже ймовірно, що у нас буде більше повеней, більше ураганів, екстремальна погода, пов’язана з перевищенням цільового показника зміни клімату на два градуси. Якщо нічого не зробити, то ці проблеми можуть збільшитися з 50% до 90%, і до того часу вони перевищать усі екологічні межі (або так звані планетарні межі), які визначають безпечний простір для виживання людства”. 

Дізнатися більше про безпечний та плавний перехід на рослинний раціон, чи просто збільшити вживання овочів, фруктів та бобових можна, зареєструвавшись на 10-денний безплатний Plant-Based Chalange.

Джерело 

Переклад та адаптація: Анастасія Решетняк, представниця кампанії UA Plant-Based 

Отставить отзыв