40% видів рослин у світі знаходяться під загрозою зникнення

40% видів рослин у світі знаходяться під загрозою зникнення

Глобальні дані свідчать про те, що триває гонка з часом за порятунок рослин та грибів, що лежать в основі всього життя на Землі.

The Guardian пише про те, що кожен п’ятий вид рослин у світі знаходиться під загрозою зникнення, через винищення природи.

Як відомо, рослини та гриби лежать в основі життя на Землі, проте вчені заявили, що зараз вони змагаються з часом та займаються пошуком й ідентифікацією видів, перш ніж вони зникнуть назавжди.

За їхніми словами, ці невідомі види, а таких багато вже зафіксували, були невикористаною «скарбницею» їжі, ліків та біопалива, які могли б вирішити багато серйозних проблем людства, в тому числі лікування коронавірусу та інших пандемічних мікробів.

У 2019 році вчені відкрили понад 4000 видів рослин і грибів. До них належали шість видів рослин роду Allium в Європі та Китаї, це та ж група, що й цибуля та часник, 10 родичів шпинату в Каліфорнії та два диких родичі маніоки, які могли б допомогти в майбутньому — їхній врожай могли б з’їсти 800 мільйонів людей під час кліматичної кризи.

Серед нових лікарських рослин в Техасі відкрили новий вид морської падуби, родичі якої можуть лікувати запалення, а також вид протималярійного полину в Тибеті та три різновиди примули вечірньої.

«Ми не змогли б вижити без рослин і грибів, адже все життя на Землі залежить від них і зараз саме час відкрити скриню зі скарбами», — сказав професор Олександр Антонелі, директор з наукових питань Королівського ботанічного саду К’ю, що у Великобританії. Науковці Королівського ботанічного саду К’ю провели доповідь, в якій взяли участь 210 вчених з 42 країн.

«Кожного разу, коли ми втрачаємо вид, ми втрачаємо можливість для людства, — сказав Антонелі. — Ми програємо гонку з часом, оскільки, втрачаємо види швидше, ніж можемо знайти та назвати їх».

Нещодавно ООН заявила, що уряди світу не досягли єдиної мети щодо зменшення втрат біорізноманіття за останнє десятиліття.

Свою оцінку кількості видів, яким загрожує зникнення, дослідники базували на Червоному списку Міжнародного союзу охорони природи. Але вони оцінили лише незначну частину з 350 000 відомих видів рослин, тому вчені використовували статистичні методи для коригування упереджень у даних, таких як відсутність польових робіт у деяких регіонах.

Вони також використовували штучний інтелект для оцінки маловідомих областей. «Зараз ми користуємось штучним інтелектом, який є точним на 90%, — сказав Еймір Нік Лугадха, старший керівник досліджень Королівського ботанічного саду К’ю. — Варто зауважити, що на цих територіях є багато видів, які не оцінювались раніше, але можуть знаходитись під загрозою».

У 2019 році Нік Лугадха повідомив, що з 1750 року було знищено 571 вид, хоча справжня кількість, ймовірно, набагато вища.

У звіті про стан рослин за 2016 рік вказано, що кожна п’ята рослина знаходиться під загрозою. Новий аналіз даних показує, що реальний ризик набагато вищий. Основною причиною зникнення рослин є знищення дикого середовища для створення сільськогосподарських угідь. Надмірний збір диких рослин, будівництво, інвазійні види, забруднення навколишнього середовища, кліматична криза — ключові причини збитків.

Мільярди людей довіряють рослинним препаратам, як основному джерелу охорони здоров’я, але даний звіт виявив, що 723 види, що використовуються у лікувальних цілях, знаходяться під загрозою зникнення. Сюди входять, наприклад, різновид Brugmansia sanguinea з Південної Америки, яку використовують для лікування розладів кровообігу. Нині ця рослина вимерла в дикій природі, як і індійська рослина Nepenthes alata, яку традиційно застосовували при шкірних захворюваннях.

«Лише 7% (відомих) рослин мають задокументоване використання у якості ліків, і тому рослини та гриби у світі залишаються значною мірою невикористаними, як потенційні джерела нових ліків, — сказала Мелані-Джейн Хауз, керівниця досліджень в Королівського ботанічного саду К’ю. — Тому надзвичайно важливо, щоб ми краще захищали біорізноманіття, аби краще підготуватись до нових викликів планеті та нашому здоров’ю».

Професорка Монік Сіммонс, яка досліджує використання рослин та грибів у Королівського ботанічного саду К’ю, сказала, що природа — ключове місце для пошуку нових методів лікування коронавірусу та інших захворювань з пандемічним потенціалом.

У звіті водночас висвітлено дуже малу кількість видів рослин, від яких залежить харчування людства. Це робить харчові запаси вразливими до змін клімату та нових хвороб, особливо, коли населення світу до 2050 року зросте до 10 мільярдів. Половина людей у ​​світі залежить від рису, кукурудзи та пшениці, а лише 15 рослин забезпечують 90% усіх потрібних калорій.

«Хороша новина полягає в тому, що у нас є понад 7000 видів їстівних рослин, які ми могли б використовувати в майбутньому, щоб повністю забезпечити свою систему харчування», — сказала Тіціана Уліан, старша керівниця досліджень Королівського ботанічного саду К’ю.

Всі ці види поживні, мають низький ризик зникнення, але лише 6% з них вирощуються у великих масштабах.

Харчові продукти майбутнього — це боби морама — посухостійка південноафриканська бобова культура, яка на смак нагадує горіхи кеш’ю, а на вигляд —  плоди пандана, що ростуть на Гаваях та Філіппінах.

Стефано Падулозі, колишній старший науковий співробітник Міжнародного альянсу біорізноманіття, сказав: «Тисячі видів рослин, яким нехтують роками — це порятунок для мільйонів людей на Землі, які страждають від безпрецедентних змін клімату, незахищеності харчових продуктів та бідності. Використання цих невикористаних ресурсів для того, щоб зробити системи виробництва харчових продуктів більш різноманітними та стійкими до змін, — це наш моральний обов’язок».

У звіт також виявив, що нинішній рівень бджільництва у таких містах, як Лондон, загрожує диким бджолам, оскільки недостатньо нектару та пилку для підтримки кількості вуликів, а медоносні бджоли не конкурують з дикими бджолами.

Що можна з цим зробити? Як врятувати планету? 

Вводьте більше рослинних страв та більше блюд з локальних продуктів. Як це зробити, шукайте в путівнику від UA Plant-Based.

А також вживайте більше рослинної їжі. З цим вам точно допоможе безплатний 10-ти денний Plant-Based Challenge

Як те, що ми їмо впливає на біорізноманіття та світ навколо читайте тут.

Переклад та адаптація: Наталя Олешкій, представниця кампанії UA Plant-Based

Отставить отзыв