11 тенденцій 2022 року в області рослинного та альтернативного білка

11 тенденцій 2022 року в області рослинного та альтернативного білка

2021 рік почався і закінчився в розпал пандемії. Щеплення врятували життя, а також до певної міри наш душевний спокій; тим часом Омікрон і збої в ланцюжку постачання продуктів продовжують нагадувати, що COVID-19 поки що не відступив. Як багато хто передбачав, шлях вперед – це не стільки «повернення до нормального життя», скільки призвичаєння до нової норми. 

Але це не обов’язково погано. Деяким аспектам нашого індустріального суспільства, особливо продовольчим, давно потрібне оновлення, щоб краще відповідати проблемам, з якими стикається сучасний світ, наприклад, кліматичної кризи.

Багато тенденцій, які зароджувались минулого року, втілилися в життя – від буму нових рослинних олій і молока до появи нових веганських замінників риби. Заглядаючи в майбутнє, ми можемо очікувати, що ці тенденції продовжать розвиватися, а також з’явиться кілька нових. Представниці кампанії UA Plant-Based вирішили розглянути деякі з найбільш значущих розробок 2021 року, які, ми побачимо у 2022 році. 

Овочево-м’ясна гібридна їжа

Для планети, людей і тварин краще, якщо ми посприяємо хоча б невеликим позитивним змінам у покупках та харчових звичках великої кількості людей. Хоча багато хто в галузі рослинної їжі часто говорить про заміну м’яса альтернативами, які є на 100% веганськими, м’ясні компанії починають звертатися до свого роду компромісу: гібридної м’ясо-овочевої їжі.

Для тих, хто не задоволений вегетаріанськими замінниками м’яса, але піклується про своє здоров’я та планету, гамбургер або курячі нагетси, приготовлені із поєднання м’яса та овочів, можуть стати якраз тим, що треба. 

Applegate випустила свою лінійку котлет для гамбургерів і фрикадельок Well Carved, до складу яких входять овочі, наприклад цвітна капуста, а отже, там менше м’яса. Chicken titan Perdue наразі презентує свою лінійку нагетсів і курячих пальчиків Chicken Plus, в яких так само поєднується курятина з овочевою сумішшю, як-от нут і цвітна капуста.

Замість того, щоб повністю відкидати рослинні замінники, ці змішані овочі та м’ясо – є хорошим рішенням від м’ясних брендів пристосуватися до потреб суспільства, що швидко змінюються. Гадаємо, що в найближчі місяці ми побачимо ще більше подібних прикладів на полицях продуктових магазинів. 

Веганське масло краще 

Там, де корпоратизована галузь тваринництва відмовляється пристосовуватися – вона веде програшну битву. Веганські бренди харчових продуктів все ще стикаються з судовими позовами через те, що вони свої продукти рослинного походження називають, до прикладу, мигдалевим «молоком» або веганським «маслом».

Харчовій промисловості й державним регуляторам, подобається їм це чи ні, доведеться прийняти те, що споживачі вже знають: мова є гнучкою і плинною, особливо якщо це стосується аспектів культури, що швидко змінюються.

Рослинне молоко та масло нікого не обманюють, і молочна промисловість не має виняткового права на ці слова. Їм доведеться зіткнутися з конкуренцією без будь-яких несправедливих переваг у законі. 

… тепер картопля це також молоко 

В одному недавньому прогнозі на кінець року картопляне молоко було назване трендовим продуктом на 2022 рік. Хоча, сьогодні це не дивує – навіть у найближчому супермаркеті, швидше за все, є соєве, мигдальне, вівсяне, гречане, рисове та кокосове молоко. Тож будемо продовжувати стежити за новими та дивовижними інноваціями в рослинному молоці та інших продуктах. 

Не такі й чарівні гриби 

Приблизно в цей час минулого року багато шуму було навколо «адаптогенів» і «ноотропів» — категорії речовин, які нібито допомагають людському організму повернутися до гомеостазу та пом’якшують стрес. Тепер розмова стала більш зосередженою: повсюдно з’являються функціональні гриби, такі як рейші (reishi), лайонс мейн (lion’s mane) та кордицепс.

Кава, чай і тоніки з грибів можуть бути модними, але ця тенденція походить з традиційної китайської медицини. Останнім часом можна було спостерігати, як провідні в оздоровчій галузі бренди, як-от Moon Juice, йдуть ва-банк стосовно функціональних грибів. Є ймовірність, що до кінця 2022 року ми побачимо ще більше брендів, які дебютують з новими та винахідливими способами використання грибів.

Вегетаріанський сервіс харчування 

2020 рік був жорстоким для ресторанної індустрії в цілому, і багато закладів були змушені закритися тимчасово або навіть назавжди. На щастя, попри поточні занепокоєння та запобіжні заходи, пов’язані з пандемією, Національна асоціація ресторанів підрахувала, що обсяг продажів у 2021 році склав 789 мільярдів доларів – майже на 20% більше, ніж у попередньому році.

І, оскільки споживачі повернулися до своїх улюблених місць швидкого харчування, деякі з найбільших американських мереж представили все більше і більше вегетаріанських або веганських страв. У 2021 році зявились такі новинки як курятина під апельсиновим соусом та безм’ясне пепероні.

Burger King, що створив Impossible Whopper та оголосив вихід Impossible Nuggets. Тенденція швидкої їжі на рослинній основі набирає обертів протягом кількох років, і, враховуючи її постійний успіх, ми, ймовірно, можемо очікувати розширення цих програм і збільшення кількості брендів. 

Гурмани-вегани 

Окрім зростання у сфері швидкого харчування, рослинна їжа зробила кілька серйозних кроків на арені високої кухні минулого року. У той час, як страви на рослинній основі раніше здебільшого обмежувалися меню ресторанів середнього класу та швидкого обслуговування, елітні заклади теж починають ними цікавитись.

Eleven Madison Park, як відомо, цього літа знову відкрився з повністю веганським меню; на Met Gala подавали виключно веганську їжу, розроблену новими кулінарними талантами; навіть Обами запропонували широкий вибір рослинних продуктів на святкуванні 60-річчя Барака.

Досить сказати, що світ вишуканих страв і кулінарні критики більше не ігнорують вегетаріанські страви. Настав час – споживачі усвідомили, що промислове тваринництво є головним винуватцем руйнування навколишнього середовища та прогресування зміни клімату. Тепер, коли гурмани йдуть у ногу з часом і з повагою ставляться до веганських страв – ми неминуче побачимо більше кулінарних талантів, які пробуватимуть свої сили у вишуканій рослинній кухні.

До майбутнього без відходів 

Протягом останніх кількох років зросла кількість споживачів та лайфстайл-інфлюенсерів які практикують зменшення відходів у повсякденному житті. Рух zero waste (нуль відходів) зазнав досить сильного удару на початку пандемії, оскільки наш новий страх перед інфекційною хворобою змусив нас використовувати одноразовий пластик та інші подібні предмети.

Проте після того, як ми дізналися більше про COVID-19, наприклад, що ризик поверхневої передачі мінімальний, ми маємо змогу повернутись до принципів «без відходів»: скорочення, повторного використання та перероблення. Австрійський дієтолог і вчений з харчових продуктів Ханні Рютцлер прогнозує, що у 2022 році відновиться інтерес до практик, які скорочують кількість сміття. Очікується, що ця тенденція буде розвиватися у 2022 році. 

Здоровіше м’ясо рослинного походження 

Оскільки м’ясо рослинного походження за останні кілька років стало популярним, ці продукти постійно критикують як шкідливі для здоров’я, ґрунтуючись на тому, що вони, як правило, ультраоброблені, містять багато олії та мають високий вміст натрію та насичених жирів. 

Лідери галузі беруть до уваги: минулої весни Beyond Meat представила нову рецептуру гамбургерів, яка містить на 35% менше жиру, ніж їх початкова версія.

Розвиваються бренди, що випускають продукти з, так би мовити, «чистішими» етикетками, які складаються з меншої кількості інгредієнтів, в надії захопити все більш скептично налаштованого споживача.

Сьогодні компанія, яка виготовляє нагетси на рослинній основі, може похвалитися тим, що їх продукт містить лише сім інгредієнтів та всього 120 калорій, але при цьому – 13 г білка на порцію. Ми очікуємо побачити подібні кроки від рослинних брендів усіх розмірів, від локальних до венчурних. 

Більше інтеграційного співробітництва 

Категорія рослинної їжі існує частково через її переваги для навколишнього середовища. Їх аналоги – продукти тваринного походження, особливо з ферм, виробляють багато викидів вуглецю і потребують більше води та землі, що прискорює кліматичну кризу та втрату біорізноманіття.

Існує також аспект нерівності, оскільки люди з низькими доходами часто мають обмежений доступ до свіжих фруктів та овочів, які корисні не лише для планети, але й для здоров’я.

Ми очікуємо, що більше непродовольчих брендів, які відповідають місії, приєднаються до рослинного руху, очолюючи унікальну співпрацю, яка пов’язує ці два виклики сьогодення. 

Клітинне м’ясо в магазинах? 

М’ясо, вирощене з клітин, яке також називають культивованим, клітинним, чистим і вирощеним в лабораторії, за визначенням не є рослинним. Воно вирощується з тваринних клітин і складається з них. Це ще одна стратегічна ідея для зменшення страждань і потреби у шкідливій для навколишнього середовища практиці промислового тваринництва. 

Культивоване м’ясо, було гіпотетичною ідеєю, яка час від часу звучала в розмовах про захист навколишнього середовища та прав тварин, але нещодавно вона стала реальністю і вже скоро може реалізувати свій потенціал споживчого продукту у США. Сінгапур став першою країною, яка схвалила продаж клітинного м’яса, після того, Eat Just отримав від них зелене світло на свої курячі нагетси, виготовлені у такий спосіб.

Upside Foods (раніше Memphis Meats), стартап із вирощування клітинного м’яса у Берклі, нещодавно представив нове виробниче підприємство. Представники компанії вклали у справу інвестицій на суму у 50 мільйонів доларів, та стверджують, що зможуть заробляти від 50 000 фунтів до 400 000 фунтів на клітинному м’ясі щорічно.

Тим часом ізраїльська компанія Future Meat відкрила нове виробництво на початку 2021 року і має на меті розмістити своє клітинне м’ясо на полицях американських продуктових магазинів десь у 2022 році. Нам доведеться почекати та побачити, чи виконають ці компанії свої амбіційні обіцянки, але вони, безперечно, прикладають до цього багато сил та коштів. 

Бродіння, наступний рубіж 

Звичайно, ферментовані продукти не є новим явищем; ми споживаємо такі речі, як кімчі, квашена капуста, темпе, йогурт і комбуча з дуже давно. Але сьогодні новатори харчових технологій використовують ферментацію для створення продуктів, які традиційно вважаються продуктами промислового тваринництва.

Brave Robot розробив техніку бродіння для виготовлення сироватки без корів. Їхня культивована молочна продукція без експлуатації тварин є основою їхньої лінії морозива Perfect Day. І зовсім недавно франшиза соків Pressed почала продавати яєчний білок виготовлений без тварин у партнерстві з The EVERY Company, також використовуючи метод ферментації для копіювання тваринного білка без залучення тварин. Для тих, хто любить як тварин, так і продукти тваринного походження, ферментація може стати ключем до їжі без жорстокості та без жертвування звичними смаками.

З кожним роком індустрія харчових технологій все більше нагадує нам, що ми справді живемо в майбутньому. Речі, які здавалися неможливими або малоймовірними менш як десять років тому, кожну хвилину втілюються у реальність.

Вже давно очевидно, що промислове тваринництво є основним фактором зміни клімату та інших проблем, пов’язаних, наприклад, зі здоров’ям людей, безпекою працівників і стражданням тварин. Нарешті, харчова промисловість розробляє нові способи прогодувати все більшу кількість веганів, вегетаріанців, флекситаріанців і людей, які відмовляються від споживання м’яса. Отже, майбутнє буде наповнене фруктами, овочами та альтернативними білками, і зміни вже тут.

Переклад та адаптація: Наталя Владімірова та Ніна Новосельська, представниці кампанії UA Plant-Based

Оригінал

Отставить отзыв