Веганські, вегетаріанські та флекситаріанські дієти можуть заощадити гроші

Веганські, вегетаріанські та флекситаріанські дієти можуть заощадити гроші

Багато людей вирішують перейти на рослинну дієту з багатьох причин – зокрема, щоб зменшити свій кліматичний слід або оздоровитися. 

Вже давно побутує думка, що рослинна дієта дорожча, ніж дотримання традиційної дієти. Саме тому люди часто бояться змін. Але виявляється, що це не зовсім вірно. Насправді нещодавнє дослідження, яке опублікували в Lancet Planetary Health, показало, що здоровіша та більш стійка дієта (наприклад, вегетаріанська, вегетаріанська, пескетаріанська або флекситаріанська) може фактично знизити на третину ваш рахунок за їжу, якщо ви живете в країні з високим рівнем доходу – наприклад, у Великобританії, США чи країнах ЄС. 

Для проведення дослідження були використані дані Світового банку, який регулярно збирає інформацію про ціни на багато різних товарів. Оцінюється купівельна спроможність різних країн як спосіб розрахунку їхнього валового внутрішнього продукту (ВВП). Що стосується харчових продуктів, вони зібрали дані про понад 460 продуктів з ринків по всьому світу. Ці товари різнилися: від всесвітньо популярних продуктів – наприклад, широко доступних марок рису – до регіональних продуктів, унікальних лише для певних країн.

В дослідженні використовували дані про ціни як на глобальні, так і на регіональні товари, щоб розрахувати середню вартість різних груп харчових продуктів: рис, фрукти та овочі, бобові та рибу, за країнами. Щоб підрахувати загальну вартість дієт і зміни вартості, потім поєднали дані про ціни з інформацією про поточний попит на харчі та відходи від Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, а також з рекомендаціями щодо дієт – флекситаріанської, пескатаріанської, вегетаріанської та веганської, які можуть бути здоровішими та стійкішими, ніж поточні. Це показує скільки в середньому людина може витратити на дотримання різних дієт. 

Доступність 

Результати дослідження трохи здивували. Якщо ви подивитеся виключно на вартість інгредієнтів, веганська дієта насправді коштує на третину менше, ніж нинішні «західні» дієти з великою кількістю м’яса та молочних продуктів, які багато людей споживають у країнах з високим рівнем доходу, як-от Великобританія.

Вегетаріанська дієта має подібне значення, тоді як люди, які дотримуються флекситаріанської дієти, заощаджували в середньому 14%. Тільки пескатаріанські дієти, які включають більшу частку риби та морепродуктів, іноді можуть коштувати на 2% дорожче, ніж інші безм’ясні дієти. 

За підрахунками типова західна дієта коштує близько 50 доларів США на тиждень на людину.

Для порівняння, вартість флекситаріанської дієти вартує близько 42 доларів на людину на тиждень, вегетаріанська дієта – 34 доларів, а веганська – 33 доларів. Це означає, що протягом року можна заощадити майже 900 доларів на людину, перейшовши на рослинну дієту. 

Важливо пам’ятати, що дані, використані в дослідженні, стосуються вартості основних інгредієнтів, таких як фрукти, овочі, бобові тощо. Готові страви, їжа на винос або продукти високої обробки, такі як бургери на рослинній основі теж включались в розрахунки. Це означає, що якщо ви хочете заощадити, вибирайте продукти з мінімальною обробкою та спробуйте нові рецепти. Це не тільки краще для вашого гаманця, але й у більшості випадків буде здоровішим та стійкішим, ніж дієти, базовані на продуктах високої обробки

Але все дещо складніше, якщо розглядати країни з низьким рівнем доходу, наприклад, країни Африки на південь від Сахари. Там типові дієти складаються в основному з крохмалистої їжі. Дослідники виявили, що хоча веганські, вегетаріанські, флекситаріанські або пескатаріанські дієти були на чверть дешевші, ніж західна дієта з високим вмістом м’яса та молочних продуктів, ці дієти все одно були принаймні на третину дорожче, ніж дієти з високим вмістом крохмалю, які зараз споживаються в країнах з низьким рівнем доходу. 

Зрозуміло, що дозволити собі дотримуватися здорової та стійкої дієти в країнах з низьким рівнем доходу проблематично. Ось чому в дослідженні також розглядалось, як можна знизити витрати. Дослідження виявило, що коли економічний розвиток у бідних регіонах поєднується із зусиллями по скороченню харчових відходів та запровадженню цін на харчові продукти, безпечні для здоров’я та клімату, стало можливим зробити стійкі дієти економічно конкурентоспроможними в країнах з низьким рівнем доходу протягом десяти років. 

Перехід до здоровішої та стійкішої дієти терміново потрібен, щоб запобігти небезпечним рівням зміни клімату та подолати проблеми зі здоров’ям, пов’язані з неправильним харчуванням. Дослідження також показує, що за умови належної політичної підтримки здорові та стійкі дієти також можуть бути доступними не лише в країнах із високим рівнем доходу, а й скрізь.

Дізнатися більше про перехід на рослинний раціон та обрати для себе стійкішу та кориснішу дієту, можна зареєструвавшись на безплатний челендж від проєкту UA Plant-Based.

Переклад та адаптація: Наталя Владімірова та Роман Петровський, представники кампанії UA Plant-Based

Джерело 

Отставить отзыв